Polecane Publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Rocznik Lubaczowski


„...Mnie ta ziemia od innych droższa
Ani chcę, ani umiem stąd odejść
I ja wiem, że to właśnie Polska…”

Władysław Broniewski

 

Słowa te umieszczono w pierwszym numerze Rocznika, czasopisma stworzonego przez ludzi, którzy ukochali Ziemię Lubaczowską, skupionych w Towarzystwie Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Stowarzyszenie powstało w 1965 r. z inicjatywy kierownika Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lubaczowie oraz działaczy społecznych z tego miasta (m.in. nauczycieli, lekarza, adwokata, dyrektora szkoły, kierownika domu kultury, lekarzy weterynarii, inżynierów i in.) - miejscowej inteligencji. Jak zwykle w przypadku takich inicjatyw, tak i tutaj założyciele chcieli publikować materiały dotyczące historii, jak i teraźniejszości ziemi lubaczowskiej, troszczyli się o rozwój i promocję miasta i regionu. Dobro Lubaczowa i lubaczowszczyzny zawsze było nadrzędne mimo różnych poglądów i zainteresowań członków stowarzyszenia.

 

W zbiorach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej zamieszczone zostały zdigitalizowane roczniki czasopisma wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej od 1967 roku. Czternaście roczników z szesnastu opublikowanych dotychczas przez Towarzystwo jest dostępnych na stronie www.pbc.rzeszow.pl w zakładce Gazety i czasopisma.

 

Czasopismo zmieniało początkowo tytuł. Pierwszy tom to Rocznik, drugi Rocznik Ziemi Lubaczowskiej, kolejne ukazywały się już pod tytułem Rocznik Lubaczowski.

 

W rocznikach prezentowane są artykuły dotyczące przeszłości i współczesności ziemi lubaczowskiej, kultury ludowej regionu, wspomnienia wojaków, jak również ludzi związanych z miastem. Przedstawiane są sylwetki ludzi urodzonych na ziemi lubaczowskiej, jak również tych, których życie upłynęło na lubaczowszczyźnie; publikowana jest poezja dotycząca regionu. Od tomu V. pojawiają się również: kronika aktualnych wydarzeń oraz recenzje książek.

Na łamach roczników, oprócz ogromu artykułów dotyczących Lubaczowa, czytelnicy znajdą materiały dotyczące różnych miejscowości ziemi lubaczowskiej: Cieszanowa (t. 2, 6, 7), Florianowa (t. 5) , Horyńca (t. 2, 9-10), Narola (t. 5, 6, 8, 11-12, 13-14), Lipska (t. 8), Łówczy (t. 5), Łukawca (t. 9-10), Oleszyc (t. 3, 8, 9-10, 11-12), Płazowa (t. 3), Rudy Różanieckiej (t. 6), Starego Dzikowa (t. 9-10), Wielkich Oczu (t. 2, 11-12).

 

Zapraszamy do korzystania z Roczników Lubaczowskich znajdujących się w naszych zbiorach; publikowanych za zgodą Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Polecamy również inne gazety i czasopisma regionalne będące skarbnicą wiedzy o Podkarpaciu.

 

oprac. Alina Janiga

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

 

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

Brak postów do wyświetlenia.

Wirtualna Kolekcja Czasopism


Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.1.3

Template Selector

Pomoc Online

hidden menu