Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki


18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto to obchodzone jest od 1978 roku, na mocy rezolucji podpisanej w Moskwie 28 maja 1977 roku z inicjatywy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM, ang.: International Council Of Museums) działającej przy UNESCO. Od 1992 roku dzień ten każdorazowo obchodzony jest pod innym, ustalonym przez ICOM hasłem. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: Zbiory muzealne tworzą połączenia.

 

W ramach obchodów święta muzea, a także galerie i inne instytucje kultury na całym świecie otwierają swoje podwoje dla zwiedzających organizując wystawy, warsztaty, spotkania, wykłady, koncerty, programy edukacyjne itp. zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wydarzenie to i atrakcje z nim związane może trwać jeden dzień, weekend lub nawet tydzień, czy cały miesiąc.

 

Ideą Międzynarodowego Dnia Muzeów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat roli i znaczenia muzeów w rozwoju społeczeństwa. Dzień ten jest także okazją do poruszenia problemu wspierania muzealnictwa. W 2013 r. w Międzynarodowym Dniu Muzeów wzięło udział 35 tys. muzeów z 143 krajów na pięciu kontynentach.

 

W majowy weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów, pod patronatem Rady Europy, organizowana jest Europejska Noc Muzeów. W Polsce wydarzenie to zwane jest po prostu Nocą Muzeów. Pierwszą taką imprezę zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Cieszyła się tak dużym powodzeniem, że zaczęły ją organizować inne miasta europejskie. Noc Muzeów obecnie odbywa się już w ponad 120 miastach Europy. W Polsce jako pierwszy zorganizował ją w 2003 roku Poznań.

 

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów, najczęściej w sobotnio-niedzielną noc, muzea, galerie, biblioteki, teatry i inne placówki kulturalne organizują różne atrakcje np. specjalne wystawy, udostępniają niepokazywane na co dzień zbiory, zwiedzanie zazwyczaj niedostępnych pomieszczeń, przygotowują premierowe pokazy, koncerty, warsztaty, gry miejskie itp. Wstęp do wszystkich instytucji tej nocy jest bezpłatny.

 


 

W repozytorium Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej wśród wielu publikacji znajdziemy również zbiory dotyczące tematyki muzealnej.

 

Znaczną kolekcję stanowią pocztówki z widokiem Muzeum-Zamku w Łańcucie, także wnętrz zamkowych, które odnajdziemy wpisując hasło: Muzeum-Zamek (Łańcut) w wyszukiwarce. Zainteresowanym dziejami Zamku, jak również jego zbiorami polecamy publikację Zamek w Łańcucie.

 

Na pocztówkach z naszych zbiorów znajdziemy również: Muzeum Diecezjalne i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, natomiast na fotografiach: Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum-Zamek w Łańcucie (I, II, III). Także na fotografiach autorstwa Jerzego Wygody obecna jest tematyka muzealna: MBL w Sanoku i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (I, II, III, IV).

 

Muzea to nie tylko wnętrza, zbiory, to także ludzie związani z ich działalnością. Na fotografiach dostępnych w zbiorach PBC zostały uwiecznione osoby pracujące w następujących placówkach: Muzeum w Przeworsku, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (kustosz, rzeźbiarz, dyrektor), Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Na dwóch fotografiach możemy zobaczyć ponadto osoby prywatne: lekarza okulistę z Jasła, który stworzył we własnym domu muzeum geologiczne - Stanisława Kadyia i Stanisława Bieleckiego - z którego zbiorów zorganizowana została w Rymanowie izba pamiątek.

 

Zainteresowanym zbiorami muzealnymi za granicą polecamy książkę Muzeum Narodowe Polskie w Rapperswilu. Jako ciekawostkę związaną z tymże muzeum można potraktować Dyplom członka honorowego przekazany Marii Konopnickiej.

 

Czytelnicy poszukujący informacji o muzeach etnograficznych zarówno w Polsce, jak i za granicą znajdą ich mnóstwo w czasopismach wydawanych przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku: Biuletynie Informacyjnym, Materiałach i Acta Scansenologica, jak również w książce Muzea na wolnym powietrzu w Europie.

 

Artykuły o wielu polskich muzeach znaleźć można w czasopismach: Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne (nr 11 - Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, nr 30 - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu), Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu (T.1 - Muzeum Diecezjalne w Przemyślu, nr T.5 - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), Rocznik Podkarpacki (nr 1 - Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej), Rocznik Lubaczowski (T. 11-12 - Muzeum Kresów w Lubaczowie), Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia (R. 3 - Muzeum - Kamienica Orsettich w Jarosławiu).

 

oprac. Alina Janiga
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie


Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0