Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest największą biblioteką publiczną woj. podkarpackiego proponującą swoim użytkownikom bogaty księgozbiór, różnorodne formy usług, liczne bazy danych i źródła elektroniczne.

 

Biblioteka została powołana 22 maja 1945 r. jako Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Celem działania Biblioteki jest zaspokojenie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców z terenu województwa podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa, a także stworzenie możliwości szerokiego dostępu do gromadzonych zasobów dorobku nauki i kultury polskiej i światowej. WiMBP w Rzeszowie wykazuje bardzo dużą aktywność w zakresie działalności kulturalno-oświatowej organizując liczne imprezy czytelnicze i kulturalne jak spotkania autorskie, dyskusyjne kluby książki, wystawy, zajęcia dla najmłodszych czytelników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie posiada bogate i różnorodne zbiory udostępniane w wypożyczalniach i czytelniach zlokalizowanych na terenie Rzeszowa.  Materiały biblioteczne gromadzone są pod kątem potrzeb czytelniczych, informacyjnych i edukacyjnych użytkowników Biblioteki.


Jedną z ważniejszych funkcji Biblioteki w zakresie pozyskiwania zbiorów jest gromadzenie księgozbioru regionalnego związanego tematycznie z województwem podkarpackim.
WiMBP w Rzeszowie posiada największe i najbardziej różnorodne zbiory regionalne spośród wszystkich bibliotek na Podkarpaciu, są to : książki, czasopisma regionalne i lokalne, dokumenty życia społecznego – wiele spośród nich proponowanych jest w postaci kopii cyfrowych w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.

W ofercie udostępnianych czytelnikom zbiorów w filiach i oddziałach bibliotecznych znajdują się książki naukowe, popularnonaukowe oraz literatura piękna dawna i współczesna dla dorosłych, a także dla dzieci i młodzieży.

 

Ofertę biblioteczną w zakresie udostępniania zbiorów wzbogacają zbiory specjalne: dokumenty dźwiękowe z muzyką poważną klasyczną i współczesną, nuty, partytury, wyciągi fortepianowe, grafika i plastyka, rękopisy, zbiór kartografii, audiobooki, starodruki, mikrofilmy, wydawnictwa elektroniczne na CD, filmy fabularne i dokumentalne, normy, dokumenty życia społecznego dot. Rzeszowa i Podkarpacia. Biblioteka udostępnia swoje zbiory na zewnątrz oraz na miejscu w czytelniach.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest współzałożycielem Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej utworzonej w 2007 r.

 

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
ul. Sokoła 13

35-010 Rzeszów


tel. (017) 86 69 400
fax  (017) 86 69 401


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Mapa dojazdu

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0