Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie powstało w 1989 r. jako oddział Muzeum Okręgowego. Jednak jego historia sięga początków XX w. Zaczątki zbiorów etnograficznych, takie jak wyposażenie wnętrz mieszkalnych, stroje i hafty, narzędzia rolnicze, wyroby kowalskie, zostały zgromadzone w 1910 r. na potrzeby pierwszej tego typu wystawy, która towarzyszyła obchodom rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Z biegiem lat liczba eksponatów etnograficznych stale się powiększała. Początkowo były one przechowywane w szkole im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie (przy ul. Bernardyńskiej 4), gdzie do pracy dydaktycznej wykorzystywał je nauczyciel historii, a później dyrektor Muzeum Okręgowego i kierownik  Działu Etnograficznego - Franciszek Kotula. W połowie XX w. eksponaty przeniesiono do siedziby muzeum rzeszowskiego, a następnie Muzeum Okręgowego.  W 1989 r. dla zbiorów etnograficznych przeznaczono osobny lokal w kamienicy przy rzeszowskim rynku. 17 września 1990 r. odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie.

 

Aktualnie Muzeum Etnograficzne prowadzi dwie wystawy stałe: „Na co dzień i od święta”, przestawiającą codzienne i świąteczne stroje noszone przez chłopów na Rzeszowszczyźnie oraz „Dawna rzeźba i malarstwo ludowe”, która prezentuje charakterystyczne przykłady rzeźby ludowej od XVI do XX wieku, pełniącej funkcję sakralną; stanowiącej wyposażenie kapliczek wiejskich. Oprócz ekspozycji stałych Muzeum Etnograficzne organizuje wiele wystaw czasowych.

 

 

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli
Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
ul. Rynek 6
35-064 Rzeszów

 

tel. (17) 86 20 217

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Mapa dojazdu

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0