Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Uchwałą Ministerstwa Kultury i Sztuki 24 stycznia 1958 roku powołano do życia muzeum skansenowskie w Sanoku. Celem powstania było ratowanie dziedzictwa kulturowego grup etnicznych zamieszkujących Beskid Niski, obszary Bieszczadów i sąsiadujących terenów Pogórza. Inicjatorami Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku byli m. in. pierwszy dyrektor placówki Aleksander Rybicki i ówczesny wojewódzki konserwator zabytków Jerzy Tur.

 

Osiem lat od powstania, zwiedzającym udostępniano pierwsze obiekty muzeum skansenowskiego m. in: Cerkiew p.w. św. Onufrego Pustelnika z 1750 roku (przeniesioną z miejscowości Rosolin) i spichlerz z Przeczycy (pochodzący z roku 1732). W latach 90. ubiegłego wieku powstała koncepcja otworzenia nowego sektora obok już istniejących, gromadzących dziedzictwo kulturowe grup etnicznych Podkarpacia. W ten sposób w latach 2001-2004 przy współpracy Sanockiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu powstał sektor naftowy. Siedem lat później w Parku Etnograficznym otworzono Galicyjski Rynek, będący rekonstrukcją centrum podkarpackiego miasteczka z II połowy XIX w. i początku XX w.


Muzeum Budownictwa Ludowego to park etnograficzny z ok. 150 obiektami, w których mieści się blisko 31 tys. eksponatów, w skład których wchodzą: zbiory kulturowe grup etnicznych (Bojków, Dolinian, Łemków, Pogórzan), kultury sakralnej, mieszczańskiej, judaika. W muzeum jest także biblioteka naukowa, w której zgromadzonych jest 21 tys. cennych woluminów.

 

 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

 

(Biura)

ul. Traugutta 3

38-500 Sanok

 

tel. (013) 46 30 904

fax  (013) 46 35 381

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

(Park Etnograficzny)

ul. Rybickiego 3

38-500 Sanok


tel. (013) 49 30 177

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mapa dojazdu

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0