Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu powstała z inicjatywy władz lokalnych. Jej zalążkiem stał się niewielki księgozbiór zgromadzony przy Inspektoracie Oświaty; pieczątki na najstarszych książkach sugerują, iż biblioteka istniała już w 1947 roku. Za datę utworzenia Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej w Tarnobrzegu należy przyjąć rok 1952 kiedy to Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie powołała do życia 12 bibliotek powiatowych. Reforma administracyjna państwa, przeprowadzona w 1975 roku, doprowadziła do powstania województwa tarnobrzeskiego. W związku z tym, dwa lata później (dokładnie 1 marca 1977 roku) powołano do istnienia Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Tarnobrzegu. Decyzją, kuratora oświaty, z dnia 24 lutego 1994 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka po raz kolejny zmieniła nazwę. Tym razem, na obowiązującą do chwili obecnej, Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Pomimo tych zawirowań, placówka zachowała swój status w związku z czym, jako jedna z czterech bibliotek wojewódzkich, wraz z dwoma podległymi jej filiami – w Nisku i Stalowej Woli, wchodzi w skład sieci podkarpackich bibliotek pedagogicznych.

 

Biblioteka prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność oświatową i popularyzatorską, jak również instrukcyjno – metodyczną i dydaktyczną. Instytucja od początku istnienia podporządkowywała wszystkie swoje działania potrzebom użytkowników i tej zasadzie pozostaje wierna do dziś. W swej historii Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu wielokrotnie zmieniała lokalizację swej siedziby. W chwili obecnej mieści się przy ul. Wyspiańskiego 2a.

 

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu

ul. Wyspiańskiego 2a

39-400 Tarnobrzeg

 

tel. (015) 82 21 373

fax (015) 82 22 277

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Mapa dojazdu

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0