Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie powstało w 1935 r. i początkowo mieściło się w kamienicy w Rynkua. Po II wojnie światowej wraz z rozwojem miasta nastąpił rozwój Muzeum i w 1954 r. na jego stałą siedzibę przeznaczono budynek dawnego pijarskiego klasztoru przy ulicy 3 Maja 19. Obecnie placówka gromadzi ponad 250 tysięcy eksponatów prezentowanych na wystawach stałych i czasowych.

 

W Dziale Archeologii znajdują się zabytki związane z osadnictwem pradziejowym i wczesnośredniowiecznym z terenu Polski południowo-wschodniej. Szczególnie licznie reprezentowane są zabytki dokumentujące zasiedlenie tego obszaru w epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza oraz związane z najstarszą fazą osadnictwa słowiańskiego z VI-VII w.

 

Dział Historyczny to ponad 20 tysięcy eksponatów prezentujących szeroki zakres tematyczny. Są to m. in.: militaria, broń, mundury i elementy wyposażenia żołnierskiego, medale, pieczęcie, odznaczenia, fotografie oraz pamiątki związane z Rzeszowem i regionem.

 

Dział Sztuki obejmuje kolekcje malarstwa, rysunku, rzeźb, grafik i rycin. Gromadzi zabytki rzemiosła artystycznego, meble, ceramikę, porcelanę, świeczniki, a także ubiory i biżuterię.

 

Kolekcję eksponatów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie dopełnia księgozbiór liczący ponad 51 tysięcy woluminów. Zawiera m.in. zabytkowe druki dawnego piśmiennictwa polskiego i obcego. Najstarszym egzemplarzem jest inkunabuł z 1482 r.

 

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
ul. 3 Maja 19
35-030 Rzeszów

 

tel. (17) 85 35 278

tel. (17) 85 36 083

 fax (17) 85 36 071

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

Mapa dojazdu

 

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0