Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki


W dniach 2-3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II odwiedził Podkarpacie podczas swojej IV pielgrzymki do Polski. Była to zarazem pierwsza wizyta Ojca Świętego w odrodzonym po zmianach ustrojowych kraju. Pobyt przebiegał w odmiennej atmosferze społeczno-politycznej niż w czasie 3 poprzednich wizyt. Pierwszy raz Ojciec Święty spotkał się z Żołnierzami Wojska Polskiego, nauczycielami, a także odwiedził świątynię prawosławną. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”, które symbolizowało radość z odmienionej, wolnej Polski, ale również obawę przed problemami rodzącymi się w konsekwencji zmian ustrojowych, gospodarczych i społecznych.

 

Jan Paweł II wylądował w Jasionce k. Rzeszowa 2 czerwca ok. godz. 10:45. Na płycie lotniska powitali go: ordynariusz diecezji przemyskiej biskup Ignacy Tokarczuk, wojewoda rzeszowski Kazimierz Ferenc, wicewojewoda Józef Frączek, prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski i wiceprezydent Józef Górny. Po radosnym powitaniu „głowy Kościoła” na ziemi rzeszowskiej orszak papieski wyruszył w stronę miasta. Na ul. Lubelskiej papież przesiadł się do papamobile i pozdrawiał mieszkańców, którzy licznie zgromadzili się wzdłuż trasy przejazdu.

Uroczysta Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ojca Świętego odbyła się na placu przed kościołem Najświętszego Serca Jezusowego. Przy świątyni został wybudowany ołtarz polowy o wysokości 5,5 m, a plac podzielono na 53 sektory, które mogły pomieścić ok. 600 tys. osób. Pierwsi wierni zajmowali miejsca na placu już w sobotę wieczorem.

 

Eucharystia rozpoczęła się w niedzielę około południa. Na wstępie biskup Ignacy Tokarczuk powitał Ojca Świętego oraz wszystkich przybyłych wiernych. Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy świętej beatyfikował, pochodzącego z Korczyny, Józefa Sebastiana Pelczara, udzielał komunii świętej, ponownie ukoronował obraz Matki Bożej Pocieszenia z Jodłówki oraz poświęcił korony do obrazów maryjnych z Łańcuta, Okulic i Radomyśla. Wygłosił także homilię, w której odniósł się do pierwszych słów Ewangelii, nakreślił historię życia i dokonań błogosławionego Józefa Sebastiana Pelczara oraz wspomniał nazwiska osób pochodzących z ziemi rzeszowskiej, które w swoim życiu gorliwie trwali w wierze i realizowali chrześcijańskie powołanie. Na koniec podziękował biskupowi Ignacemu Tokarczukowi za jego posługę, postawę wobec Kościoła i gorliwość w budowaniu wiary.

 

Po Mszy świętej Jan Paweł II poświęcił naczynia liturgiczne, obrazy, tablice pamiątkowe oraz kamienie węgielne w zakrystii kościoła Najświętszego Serca Jezusowego, a następnie udał się do budynku parafialnego na obiad. Po krótkim odpoczynku skierował się do wnętrza kościoła, gdzie odmówił modlitwę konsekracyjną, poświęcił wnętrze świątyni, ołtarz i wszystkich zebranych udzielając im papieskiego błogosławieństwa. Wizyta Ojca Świętego w Rzeszowie zakończyła się przejazdem na stadion „Stali”, z którego ok. godz. 16:30 odleciał helikopterem do Przemyśla.

 

W Przemyślu Jan Paweł II odwiedził bazylikę katedralną pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, gdzie modlił się przed relikwiami błogosławionego Józefa Sebastiana Pelczara, a także podniósł biskupa Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupa. Następnie spotkał się z wiernymi Kościoła greckokatolickiego w kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Jezusowego. W spotkaniu uczestniczył ordynariusz diecezji przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego biskup Jan Martyniak oraz głowa tego Kościoła na Ukrainie kardynał Myrosław Lubacziwski. Ojciec Święty w krótkim przemówieniu wspomniał o prześladowaniach grekokatolików i zaapelował o „wzajemne przebaczenie dawnych krzywd”. Na sam koniec wizyty przekazał kościół garnizonowy w wieczne posiadanie diecezji bizantyjsko-ukraińskiej i podniósł go do rangi katedry. Około godz. 20:00 papież odleciał helikopterem z przemyskiego stadionu w stronę Lubaczowa.

 

Na lubaczowskim stadionie Jana Pawła II przywitali m. in.: metropolita lwowski abp Marian Jaworski z biskupami pomocniczymi, biskup kamieniecki i żytomierski, a także przedstawiciele władz lokalnych, wicewojewoda przemyski Wiesław Winiarz i burmistrz Lubaczowa Wiesław Bek. Następnie Ojciec Święty wsiadł do papamobile i pozdrawiany przez tłumy mieszkańców i pielgrzymów przejechał uliczkami miasta, kierując się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W świątyni papież pogrążył się w modlitwie przed obrazem maryjnym, który rekoronował na Jasnej Górze w 1983 r. Następnie przeszedł do prokatedry pw. błogosławionego Jakuba Strzemię, gdzie wygłosił krótkie przemówienie do zgromadzonych wiernych i dokonał poświęcenia świątyni. Późnym wieczorem dotarł do rezydencji abp M. Jaworskiego, gdzie udał się na spoczynek.

 

3 czerwca o godz. 8:30 Jan Paweł II odprawił Mszę świętą na lubaczowskich błoniach dla 200 tys. wiernych. Wygłosił homilię, w której często nawiązywał do kultu maryjnego, przestrzegał przed hołdowaniem postawom konsumpcyjnym oraz zwrócił uwagę na problem neutralności światopoglądowej, a także dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Tartakowskiej z Łukawca. Po udzieleniu wszystkim zgromadzonym apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty odleciał do Kielc.

 

oprac. Agnieszka Tercha

Pracownia Digitalizacji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

 

 

Bibliografia:

 

  1. „Nowiny : gazeta codzienna”, nr 104-106 (1991)
  2. „Nowiny : wydanie specjalne : Rzeszów-Przemyśl-Lubaczów 1-3 czerwca 1991 r.”, dodatek do „Nowiny : gazeta codzienna”, nr 105 (1991)
  3. „Zwiastowanie : pismo Diecezji Rzeszowskiej”, nr 2 (1992)

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0