Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki


14 maja 2016 r. odbyła się 8. edycja Nocy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. W ramach imprezy, po raz kolejny, zaprezentowany został sprzęt informatyczny wykorzystywany na co dzień w Pracowni Digitalizacji (skaner Metis EDS Gamma umożliwiający cyfryzację dokumentów o maksymalnym formacie A1+ oraz ScanPro 2000 służący digitalizacji mikrofilmów oraz mikrofisz). Ponadto przygotowany został pokaz multimedialny wybranych publikacji (starodruków, rękopisów, korespondencji, widokówek, kartografii, grafik, etc.) pochodzących z zasobu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. Pracownicy Biblioteki przybliżyli wszystkim zainteresowanym zasady funkcjonowania skanerów oraz odpowiadali na pytania dotyczące tak zbiorów PBC, ich opracowania, jak również udostępniania materiałów w sieci.

 

Zainteresowanie wzbudził również inny projekt Biblioteki, mianowicie „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”. Wiele osób dopytywało o założenia przedsięwzięcia, jak również zgłaszało chęć wzięcia w nim udziału.

 

Jeśli chodzi o nowinki techniczne, to w ramach tegorocznej Nocy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zwiedzającym przedstawiono urządzenia (powiększalniki, urządzenia lektorskie, programy udźwiękawiające, lupy elektroniczne) i oprogramowanie ułatwiające osobom z dysfunkcją wzroku korzystanie ze zbiorów bibliotecznych. Przy pomocy tabletów zaprezentowano także ciekawe aplikacje 3D, m.in. podróż w kosmos i w głąb ludzkiego ciała czy też do średniowiecznego grodu w Gnieźnie, które największe zainteresowanie wzbudziły wśród najmłodszych Czytelników. Uwagę starszych przykuła natomiast bogata kolekcja audiobooków wydanych przez WiMBP w Rzeszowie.

 

Goście zaproszeni zostali również do zabawy w „sleeveface”, czyli wykonywania zdjęć przedstawiających osoby fotografowane z zasłoniętą, przez okładkę książki bądź płyty, częścią ciała. Efektem tej techniki jest złudzenie prezentujące kreatywne i zabawne połączenie osobowości osoby fotografowanej z ukrytym książkowym czy też płytowym alter ego. Uczestnicy zabawy wcielali się w rolę postaci z książkowych/płytowych okładek z wykorzystaniem uprzednio przygotowanych rekwizytów. W rezultacie powstały interesujące fotografie, które drogą mejlową zostaną przekazane wszystkim uczestnikom biorącym udział w warsztatach.

 

oprac. Agata Rak
Pracownia Digitalizacji
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0