Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki


Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to zostało ustanowione w 1967 r. przez IBBY (International Board on Books for Young People) - międzynarodową organizację non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Data obchodów święta związana jest z rocznicą urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Celem tego dnia jest promowanie literatury dla młodych czytelników i zachęcanie ich do czytania.

 

W zbiorach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej znajdują się materiały przeznaczone nie tylko, jak mogłoby się wydawać, dla dorosłych; także młodsi czytelnicy znajdą coś dla siebie.

 

Dzięki współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu w repozytorium PBC znajdują się dzieła poetki skierowane do dzieci. Któż z rodziców nie pamięta książeczki Na jagody, czy Jak się dzieci w Bronowie bawiły, albo wyboru wierszy Co słonko widziało. Dzieła te są niepowtarzalną okazją do wspomnień dla dorosłych, a dla dzieci stanowią możliwość zapoznania się z klasyką literatury dziecięcej.

 

Dla dzieci, o których naukę języków obcych dbają troskliwi rodzice, polecamy również publikacje obcojęzyczne autorstwa Marii Konopnickiej: The golden seeds : a legend of old Poland (Jak to ze lnem było), w języku czeskim O trpaslících a Maryšce sirotě (O krasnoludkach i sierotce Marysi); jak również historię Francji do 18 w. w języku francuskim Georgesa Montorgueila France : son histoire.

 

Dla nieco starszych dzieci i młodzieży polecamy dostępne w naszych zbiorach książki autorstwa Ewy Barańskiej - pisarki związanej z Rzeszowem. Są to: przygodowa trylogia science fiction Kosmiczna heca (t. 1, t. 2, t. 3) i dwutomowa powieść fantastyczna dla młodzieży Tajemnica starego zegara (t. 1, t. 2).

W zbiorach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej możemy znaleźć klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej: wierszowane Bajki i przypowieści tudzież bajki nowe Ignacego Krasickiego, Druga księga dżungli Rudyarda Kiplinga i Serce : książka dla chłopców Edmondo de Amicisa w tłumaczeniu Marii Konopnickiej.

 

Duży zbiór stanowią opowiadania i ich zbiory: Piast : powiastka o prostym chłopku co na króla był wyniesion Michała z Krakowa, Cuda oceanu : powiastka dla zabawy i pożytku dzieci, Światełko : książka dla dzieci, Akwarele angielskie Macieja Wierzbińskiego, Siostra Wiktoryja : powiastka dla młodzieży, podług "Prawdy" Macieja Smoleńskiego, Wigilja księcia Reichstadtu i inne opowieści wybrane z francuskich legend wigilijnych Laury Konopnickiej-Pytlińskiej.

 

Dla umuzykalnionych młodych czytelników polecamy Piosnki dla dzieci Teofila Lenartowicza i Śpiewnik dla dzieci Zygmunta Noskowskiego ze słowami Marii Konopnickiej.

Książkami bardziej edukacyjnymi, dostarczającymi młodym czytelnikom wielu przydatnych informacji są: Pogadanki o przyrodzie Zofii Zielewiczówny, Nasi sprzymierzeńcy : pogadanki o zwierzętach pożytecznych Jeana H. Fabre, Jak się lepi garnki? Stanisławy Izdebskiej, wszystkie pochodzące ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, jak również Gawędy dziadunia : zajmujące opowiadania o najciekawszych odkryciach, wynalazkach i sławnych ludziach. 1 - 3, (Pismo - papier - druk) autorstwa Romualda Starkela, z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu i dwutomowe Nowe rozrywki dla dzieci Klementyny Hoffmanowej zawierające m.in. bajki, opowiadania o charakterze wychowawczym i edukacyjnym z Biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie. Jako ciekawostkę „edukacyjną” traktować natomiast można Krotkie zebranie wszystkich nauk ku pożytkowi młodzi od szostego aż do dwunastego Roku : z Francuzkiego przełożone - starodruk z 1796 r. ze zbiorów Biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie.

 

oprac. Alina Janiga

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0