Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Wiadomości


Wśród materiałów, które w ostatnim czasie trafiły do zasobu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej znalazło się przekazane przez Marka Panka zdjęcie maturzystów I Gimnazjum rzeszowskiego wykonane w 1932 roku, w 40. rocznicę egzaminu dojrzałości. Zdjęcie wyjątkowe z co najmniej dwóch powodów: szkoła, której byli absolwentami (obecne I LO w Rzeszowie) świętować będzie niebawem 360. rocznicę istnienia w pejzażu i historii miasta, zaś sportretowani maturzyści swoim życiem zawodowym zapisali się nie tylko w dziejach Rzeszowa, ale i kraju. Poniższy tekst przybliża pokrótce ich sylwetki.


Miło nam poinformować, że do Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej dołączył kolejny uczestnik. W czerwcu 2018 roku do porozumienia o współtworzeniu zasobu PBC przystąpiło Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. W ramach współpracy, w pierwszej kolejności, zdigitalizowany zostanie bogaty zbiór przedwojennych czasopism znajdujący się w bibliotece muzealnej.


Seweryn Udziela (1857-1937) to jeden z wybitniejszych polskich etnografów-folklorystów i muzealników. Pochodził ze Starego Sącza. Prowadził badania w różnych rejonach historycznej Małopolski - na terenach należących dziś do województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Był człowiekiem o szerokich horyzontach, skrupulatnym badaczem, a także aktywnym działaczem. W 1911 roku, wraz z Julianem Talko-Hryncewiczem i Franciszkiem Bujakiem, założył Muzeum Etnograficzne w Krakowie, które dziś nosi jego imię (nadane tej placówce już w roku śmierci badacza). Ofiarował Muzeum swe zbiory etnograficzne i bibliotekę.

 

Udziela ukończył seminarium nauczycielskie w Tarnowie i pracował w różnych miejscowościach Galicji jako nauczyciel i inspektor szkół ludowych. Niejako przy okazji zbierał folklor oraz informacje o kulturze ludu okolic, w których akurat przebywał. Najdłużej (w latach 1883-1888) pracował w Ropczycach w dzisiejszym województwie Podkarpackim. Dał się tu poznać jako działacz oświatowy. Założył m.in. czytelnię ludową. Jednocześnie dokumentował kulturę mieszkańców Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego jak i okolicznych wiosek - Brzezówki, Chechłów, Czarnej, Łopuchowej, Niedźwiady, Paszczyny, Witkowic, Ocieki. W spuściźnie pozostawił nam ciekawe teksty dotyczące kultury ludowej (małomiasteczkowej i wiejskiej) badanych okolic, jak też zawierające zapisy folkloru. Jego trud i dorobek został doceniony w Ropczycach. Jedna z działających tu szkół nosi imię nauczyciela-etnografa.

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0